صفحه اصلی > اطلاعیه های همایش
.: اطلاعیه های همایش

بسم الله الرحمن الرحیم

مقدمه

«این حرکت قرآنی در کشور ما بایستی ادامه پیدا کند؛ ما از قرآن دوریم؛ ما از قرآن بیگانه‌ایم؛ ما با مفاهیم قرآن ناآشنا‌ییم؛ باید کاری کنیم؛ آن‌قدر تلاش کنیم که مفاهیم قرآنی جزو مفاهیم رایج و گفتمان­های عمومیِ ملّتهای مسلمان و کشورهای ما قرار بگیرد. ما معارفی در قرآن داریم، مفاهیمی در قرآن داریم که این مفاهیم حقیقتاً سازندة زندگی مقتدرانه و عزّتمندانة امّت اسلامی است؛ حقیقتاً مایة نجات امّت اسلامی از گرفتاری‌ها است؛ در قرآن این مفاهیم را داریم. برای اینکه این مفاهیم مورد عمل قرار بگیرد و تحقّق پیدا کند، اوّل باید این مفاهیم را جزو بیّنات افکار جامعة اسلامی قرار داد و کاری کرد که برای جامعة اسلامی این مفاهیم قطعی و روشن بشود که هیچ‌چیزی جلوی آن را نتواند بگیرد. ما در این مرحله هنوز گرفتاریم، ما در این مرحله هنوز مشکل داریم؛ باید کاری بکنیم که این مفاهیم در جامعة اسلامی تبدیل بشود به مسلّمات فکری، به رایج‌ترین افکار مشترک بین همة قشرهای مردم؛ این کاری است که باید در زمینة قرآن انجام بگیرد. این جلسات و این نشستن‌ها و این تلاوتها و این حفظ‌‌‌ها -که همة اینها لازم و حسنه است- مقدّمة آن فهم عمومی و درک عمومی است.

حالا من یکی از این مفاهیم را مِن باب نمونه عرض بکنم. فرمود: «فَمَن یَکفُر بِالطّاغوتِ وَ یُؤمِن بِاللهِ فَقَدِ استَمسَکَ بِالعُروَةِ الوُثقی لَاانفِصامَ لَها»؛ این یک معرفتی است، این یک اصل است؛ کفر به طاغوت و ایمان به خدا. یعنی ما همه‌ی عالم وجود را تقسیم می­کنیم به دو قسمت: یک قسمت منطقه‌ی نفوذ طاغوت است، باید به آن کفر ورزید؛ یک قسمت منطقه‌ی نفوذ الله است، باید به او ایمان آورد، باید او را باور کرد؛ هویّت ایمانی در مقابل هویّت کفر. این به معنای این نیست که ما دائم بایستی با هر کسی که در هویّت کفر است بجنگیم؛ این معنایش مقاتله نیست؛ این معنایش عدم ارتباط هم نیست؛ این معنایش [عدم] تبادل معلومات هم نیست؛ این معنایش استقلال هویّت ایمانی و مرزبندی هویّت ایمانی است تا [انسان] بتواند در مقابل هویّت طاغوت و هویّت کفر، خودش را حفظ کند، نگه دارد، تکمیل کند، رو به پیشرفت حرکت کند.

 امروز گرفتاری امّت اسلامی در چیست؟ در تسلّط فرهنگ غربی بر او است، در تسلّط اقتصاد غربی بر او است، در تسلّط سیاست غربی بر او است؛ گرفتاری‌ها اینها است. امروز در بسیاری از کشورهای اسلامی چیزی به نام هویّت اسلامی وجود ندارد؛ بله، مردم مسلمانند، نماز هم میخوانند، روزه هم میگیرند، شاید زکات هم میدهند امّا مجموعه‌ی جامعه، هویّت اسلامی ندارد؛ یعنی یک شخصیّتی، یک حقیقتی قرار گرفته‌ی در مقابل حقیقت کفر و حقیقت طاغوت وجود ندارد. لذا شما می‌بینید آنها دخالت میکنند؛ در فرهنگِ اینها دخالت میکنند، در باورهایشان دخالت میکنند، در اقتصادشان دخالت میکنند، در روابط اجتماعی‌شان دخالت میکنند، سیاستهایشان را در مشت میگیرند. آن‌وقت نتیجه این میشود که چون درون مجتمع اسلامی و امّت اسلامی هویّت واحدی وجود ندارد، دعوا به وجود می‌آید، جنگ به وجود می‌آید، تنافر به وجود می‌آید، عدم تفاهم به وجود می‌آید؛ این[جوری] میشود. امروز دنیای کفر درصدد مضمحل کردن و نابود کردن این هویّت است؛ هرچه از این هویّت در هر نقطه‌ای از دنیا باقی مانده، این را میخواهند از بین ببرند. این یک اصل اسلامی است؛ «فَمَن یَکفُر بِالطّاغوتِ وَ یُؤمِن بِاللهِ فَقَدِ استَمسَکَ بِالعُروَةِ الوُثقیٰ لَاانفِصامَ لَها وَ اللهُ سَمیعٌ عَلیم»؛ این یک حقیقت است. این حقیقت را اگرچنانچه ما درست بفهمیم، آن را دنبال کنیم، آن را به‌صورت یک فهم عمومی در جامعه‌ی اسلامی و امّت اسلامی دربیاوریم، شما ببینید چه تحوّلی اتّفاق می‌افتد! شما ببینید همین یک حقیقت، که صدها حقایق ازاین‌قبیل در قرآن وجود دارد، چه تحوّلی در دنیای اسلام به وجود می‌آورد! اگر همین یک امر را، همین یک معرفت را درست بفهمیم و باور کنیم و گسترش بدهیم، ببینید چه اتّفاقی می‌افتد!»

   (از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار شرکت‌کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، 07/02/1396)

 

با توجه به ضرورت تفکر و تعمق در آیات قرآن کریم به عنوان دستورالعمل حیات انسانی و تشویق و ترغیب پژوهشگران به غور در آیات الهی، از بیست و چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم بخشی با عنوان مقاله نویسی به بخش های حفظ و قرائت افزوده شد که به مرور به عنوان همایش بین المللی پژوهش­های قرآنی سازماندهی شد. در این همایش که تا کنون در ده دوره برگزار گردیده است سعی شده در هر دوره یک یا چند مورد از موضوعات روز و کاربردی جهان اسلام به پژوهشگران عرضه شود.

پس از یک دهه توفیق برگزاری همایش بین المللی پژوهش­های قرآنی، خداوند را شاکریم که به ما توفیق خدمت به آستان مقدس قرآن کریم و نشر و ترویج معارف عالیه این کتاب آسمانی و برگزاری یازدهمین دوره این همایش را با ساختار و شکلی جدید عنایت فرمود.

امید است که این همایش بتواند در فرهنگ سازی مفاهیم قرآنی و تبدیل آنها به گفتمان عمومی جامعه اسلامی و انشاءالله جهان اسلام و بین الملل تاثیرگذار و نقش آفرین باشد.

 

محورهاي دوره­های قبل 

 

1.    اولین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی (1386)

1.    تدبر و تفسير قرآن کريم

2.    جامعيت قرآن کريم و پاسخ آن به مسائل روز

3.    قرآن کريم، اتحاد ملي و انسجام اسلامي

4.    تاريخ مصحف و علوم قرآن

 

2.   دومین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی (1387)

1.    قرآن و علم

2.    قرآن و اخلاق

3.    قرآن و حقوق

4.    قرآن و نوآوري و شکوفايي

 

3.   سومین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی (1388)

1.    ترويج فرهنگ قرآني

2.    اصلاح الگوي مصرف در قرآن

3.    عدالت در قرآن

 

4.   چهارمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی (1389)

1.    قرآن و بصیرت

2.    قرآن و اهل بیت علیهم السلام

3.    قرآن و علوم انسانی

 

5.    پنجمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی (1390)

1.    عقب‌ماندگي امت‌های مسلمان و بیداری آنان از منظر قرآن کریم

2.    کار و تلاش از منظر قرآن کریم

3.    شناخت فتنه از منظر قرآن کریم

4.    انس با قرآن کریم

 

6.   ششمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی (1391)

1.    قرآن كريم و بيداري اسلامي

2.    قرآن كريم و تكامل جامعه بشري

 

7.   هفتمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی (1392)

قرآن کریم و سبک زندگی اسلامی

 

8.   هشتمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی (1393)

قرآن کریم و تمدن اسلامی

 

9.   نهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی (1394)

قرآن کریم و فرهنگ وحیانی

 

10.                  دهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی (1396)

قرآن کریم و فرهنگ انقلاب

 

 

 

اهداف

1.        جلب مشاركت محققان، پژوهشگران و صاحب‌نظران حوزه علوم و معارف قرآن كريم در خصوص تحقيق و پژوهش در محورها و موضوعات همايش.

2.        تشويق و ترغيب جامعه جهاني قرآني به كنكاش در قرآن كريم و تحقيق و پژوهش در عرصه علوم و معارف قرآن كريم با محوريت موضوعات همايش.

3.        نشان دادن جامعيت آموزه‌هاي اسلام و معارف قرآن كريم در هدايت و جهت دهی تمام ابعاد جامعه بشري.

4.        جلب توجه امت‌هاي اسلامي به قرآن كريم و آموزه‌هاي آن، به عنوان محور وحدت‌بخش مسلمين.

5.        تقویت نقش جمهوري اسلامي ايران در راستاي فعاليت‌هاي قرآني در سطح جهان.

6.        گفتمان سازی عمومی مفاهیم قرآنی در سطح جامعه و جهان اسلام.

 


ملاک‌ها و شاخصه‌های انتخاب محورها و موضوعات همایش

-            بر مبنای مفاهیم قرآن کریم باشد.

-            منطبق بر دغدغه­ها، دیدگاه‌ها و منویات مقام معظم رهبری باشد.

-            از جمله موضوعات مطرح در سطح بین المللی و مبتلابه جهان اسلام باشد.

-            در جهت توسعه، تعمیق و گفتمان­سازی مفاهیم و فعالیت‌های قرآنی باشد.

-            با در نظر گرفتن اولویت پژوهش‌های داخلی و با نگاهی به سطح بین الملل، به گونه‌ای که امکان جذب مقاله در هر دو سطح وجود داشته باشد.

پس از تعیین موضوع کلی همایش، کمیته علمی همایش با بررسی محورهای پیشنهادی، عناوین زیر را جهت فراخوان مقاله اعلام نمود:

 

 

موضوع همایش: "قرآن کریم و استکبارستیزی"

 

محور اول: استکبار ستیزی در قرآن کریم

محور دوم: استکبار ستیزی در سیره معصومان (علیهم السلام)

محور سوم: استکبار ستیزی در گفتمان انقلاب اسلامی