اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

پیام دبیر همایش

حمد و سپاس خداوند منّان را که توفیق برگزاری دوره ای دیگر از همایش بین المللی پژوهش های قرآنی را نصیب جمعی از خادمان آستان قرآن در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم عنایت فرمود. اینک پس از برگزاری ده دوره این همایش که همواره مورد توجه و استقبال قرآن پژوهان ارجمند، اساتید محترم حوزه و دانشگاه، طلّاب و دانشجویان گرامی این مرز و بوم قرار گرفته، شاهد برگزاری یازدهمین دوره همایش بین المللی پژوهش های قرآنی می باشیم. همایشی که ...

 «بسم الله الرحمن الرحیم»

 

«الحمدُ لله ربّ العالمین والصّلاة والسلام علی سیّدنا ونبیّنا ابی القاسم المصطفی محمّد وآله الطیبین المعصومین»

حمد و سپاس خداوند منّان را که توفیق برگزاری دوره ای دیگر از همایش بین المللی پژوهش های قرآنی را نصیب جمعی از خادمان آستان قرآن در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم عنایت فرمود. اینک پس از برگزاری ده دوره این همایش که همواره مورد توجه و استقبال قرآن پژوهان ارجمند، اساتید محترم حوزه و دانشگاه، طلّاب و دانشجویان گرامی این مرز و بوم قرار گرفته، شاهد برگزاری یازدهمین دوره همایش بین المللی پژوهش های قرآنی می باشیم. همایشی که در آن تبیین قرآنی مبانی، اصول، اهداف و آرمان های انقلاب و نظام مقدّس جمهوری اسلامی و تلاش جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری(حفظه الله) همواره نصب العین برگزارکنندگان آن در دوره های مختلف بوده است.

   یکی از مطالبات جدی معظم له که در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین المللی قرآن کریم و همایش پژوهش های قرآنی با ایشان مطرح گردید، تلاش جهت ترویج و اشاعه مفاهیم و معارف قرآنی است که سازنده زندگی مقتدرانه و عزت مندانه امّت اسلامی است. ایشان مفاهیم قرآنی را مایه نجات امت اسلامی از گرفتاری ها خواندند و بر تبدیل آنها به مسلّمات و بیّنات فکری و فرهنگ و گفتمان عمومی تأکید نمودند: «معارف قرآنی وجود دارد، این معارف باید تبدیل بشود به گفتمان های عمومی در بین مردم؛ آنقدر تکرار بشود، آنقدر کار بشود، آنقدر درباره اش تحقیق بشود، آنقدر بنویسند، آنقدر شعرا و ادبا و هنرمندان درباره اش کار هنری بکنند که اینها بشود جزو واضحات و بیّنات جامعه اسلامی» (بیانات رهبری در دیدار با شرکت کنندگان در مسابقات بین المللی قرآن کریم؛ 7/2/96).

   یکی از این مفاهیم سازنده و نجات بخش آموزه «استکبار ستیزی» است که به فرموده ایشان با گفتمان سازی این مفهوم و آموزه قرآنی در جوامع اسلامی دیگر شاهد تسلط فرهنگ غربی بر جوامع اسلامی و فقدان هویت اسلامی در آنها نخواهیم بود. «این یک اصل اسلامی است؛ «فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَ يُؤْمِنْ بِاللَّهِ فقد استَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقى‏ لاَ انْفِصامَ لَها وَ اللَّهُ سَميعٌ عَليمٌ» این یک حقیقت است. این حقیقت را اگر چنانچه ما درست بفهمیم، آن را دنبال کنیم، آن را به صورت یک فهم عمومی در جامعه اسلامی و امّت اسلامی دربیاوریم، شما ببینید چه تحوّلی اتفاق می افتد! شما ببینید همین یک حقیقت، که صدها حقایق از این قبیل در قرآن وجود دارد، چه تحوّلی در دنیای اسلام به وجود می آورد! اگر همین یک امر را، همین یک معرفت را درست بفهمیم و باور کنیم و گسترش بدهیم، ببینید چه اتفاقی می افتد!» (بیانات رهبری در دیدار با شرکت کنندگان در مسابقات بین المللی قرآن کریم؛ 7/2/96)

   از این رو، دبیرخانه دائمی همایش بین المللی پژوهش های قرآنی با سرلوحه قرار دادن فرامین مقام معظم رهبری، «قرآن کریم و استکبار ستیزی» را به عنوان موضوع یازدهمین دوره این همایش در دستور کار خود قرار داده و از کلیه قرآن پژوهان، اساتید، طلّاب و دانشجویان دعوت می نماید با ارائه مقالات علمی و ارزشمند خود ما را در جهت تحقق منویات رهبری در گفتمان سازی مفاهیم قرآن در جامعه یاری نمایند. إن شاء الله تعالی.

«و الله الموفّق»

رضا امانی

دبیر یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی

آذر 1395 ربیع الأول 1439بازگشت1396/09/20
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !